ТРАНСПОРТ НА ПЛАСТМАСОВ ОТПАДЪК ОТ И ЗА ГЪРЦИЯ
През последните 20-30 години ЕС въвежда все по-стриктни правила, изискващи намирането на нови подходи за управление на отпадъците, като отклоняване на значителни количества от депата и пренасочването им за рециклиране. Тези промени безспорно са необходими, но за осъществяването им е нужна изцяло различна от ползваната досега инфраструктура за управление на отпадъците.
Всяка една държава членка от Съюза има свой изисквания за превоз на отпадъци от и към нея самата. При превоза на хартиен и пластмасов отпадък от и за Гърция е необходимо да се запознаете с всички изисквания и закономерности:
- Лиценз и Застраховка на всяка транспортна компания
- Разрешително за отпадък, издадено от РИОСВ (Регионална Инспекция по Околна Среда и Водите), което съдържа описание на видовете отпадък, които дадената трянспортна фирма може да превози и номерата на влекачите, които ще го превозят.
- АНЕКС 7 – издава се след натоварването на камиона и включва маршрут на преминаване, дата на натоварване, вносител, производител на стоката, товарен адрес, транспортна фирма, тонаж, идентификация на стоката, граница, от която транспортното средство ще премине. Документът трябва да е в оригинал и да придружава останалилте документи за транспорта.
- ЧМР – официална международна товарителница
Проверката на границата се прави на всеки един документи и се следи стриктно за правилното попълване на всеки един екземпляр. Проблеми може да се създадат при неотговаряне на тонажа по ЧМР и АНЕКС 7; при предтавяне на копие от АНЕКС 7,а не оригинал; при лиспа на АНЕКС 7 е забранено преминаването на границата.
Друг вид проблеми, които могат да възникнат са при неправилно разпределение на стоката в ремаркето. Стоката е на бигбагове и ако се остави празно място в ремаркето е много вероятно да има претоварване на първа ос на ремаркето. В повечето случай тонажът на цялата композиция не надвишава законовия максимум от 40 тона, но на границата с България в повечето случай се създава проблем с разрешения маскимум за първа ос, която е не повече от 5т на стоката за първите три метра от ремаркето.
Европейският съюз (ЕС) разполага със система за наблюдение и контрол на превозите на отпадъци в рамките на своите граници и в държавите от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OИСР) и държавите извън ЕС, които са подписали Базелската конвенция.
Bсе повече отпадъци се транспортират през границите на ЕС, както между държави членки, така и от и до страни извън съюза. Ръстът в трансграничната търговия с отпадъци през последните години е забележителен.
65% oт плacтмacoвитe oпaĸoвĸи в Бългapия ca peциĸлиpaни пpeз 2017 г. Toвa aвтoмaтичнo пocтaвя cтpaнaтa ни нa втopo мяcтo в Eвpoпeйcĸия cъюз пo тoзи пoĸaзaтeл, cъoбщи Eвpoпeйcĸaтa ĸoмиcия.