Превоз на насипни товари
В областта на транспорта всеки вид товар има своите специфични особености и характеристики на организацията по процеса на транспортиране. Също така, повечето категории стоки подлежат на определени правила за превоз. По-специфичен е превозът на товари в насипно състояние или така наречените насипни товари.
Това са стоки, които се транспортират в големи количества и не са опаковани. Товарът се разтоварва или се изсипва в/от транспортното средство. Насипните товари се делят на две основни групи – в течно или твърдо състояние. В статията ще обърнем внимание на т.нар. „сухи насипни товари“ или „твърди насипни товари“. Тези материали се състоят от малки, често подвижни фракции, хомогенни или хетерогенни по състав.
Сухите насипни товари се делят на няколко категории:
Земеделски
При превоза на зърно има характерни пикови натоварвания в сезона на жътвата и определена позиция в снабдителната верига. Затова надеждността и работата без престой са изключително важни.
Промишлени
за някои насипни товари като брашно, цимент се изискват специални превозни средства и транспортирането им става в специализирани резервоари, пригодени за използване само за този тип товар.
За превоз на сухи насипни товари най-често се използват товарни автомобили наречени самосвали. Самосвали тип “гондола” извозват различни видове насипни товари, според тяхната специфика:
- 24m³ за превоз на инертни материали и асфлт
- 60m³ с вертикално разтоварване за превоз на зърнени култури
- четири осни кариерни самосвали при изкоп на земни маси и превозване на фракции по трудно достъпни и високопланински терени
Интересни и полезни факти свръзани с превоза на сухи насипни товари:
!Процесът на подготовка на товара за товарене може да включва следните операции: раздробяване, сортиране, обогатяване, предотвратяване на замразяването, като товарът се следи да не превишава ръбовете на страничното ограждение.
!Товарите се покриват с брезент или друг плътен материал, с цел защита от влага и други фактори на околната среда.
!Предпазни мерки – предпазливост при шофиране, така че част от товара да не се разпилее от колата, предотвратяване на нагряване и спонтанно запалване на запалими вещества.
!Обръща се специално внимание на състоянието на ремаркетата – специализирано почистване се извършва преди/след всеки различен товар.
!Според спецификата на конкретния товар, автомобилът трябва да разполага със законово определена отличителна табела, както и неоходимите разрешителни.
!Терминът „фракция“ при превоза на сухи насипни товари се използва за описание на химичен състав, размери, плътност или друго свойство, което описва конкретния материал.
!Ценообразуването при превоза на насипни товари, най-често се базира на разходи за транспорт, изчислени за тон на километър. Поради спецификата на товарите, за изминато разстояние обикновено се счита кръгов курс.