Железопътен Транспорт
Ковид-19 със сигурност се превърна в един от най-сериозните проблеми на нашето време, не само от гледна точка на общественото здраве, но най-вече и за световната икономика. Както останалата част от отрасъла, железопътният товарен транспорт не е останал незасегнат и усеща сериозни сътресения и болка от променящия се икономически климат. Правителствата в световен мащаб трябва да реагират на пандемията със съответните мерки като не само намалят щетите, породени от краткосрочните проблеми в транспортния сектор, но и също така да погледнат на тази криза като възможност да оптимизират и подобрят международния товарен транспорт.
Международният железопътен транспорт използва много по-малък човешки ресурс за по-дългите маршрути и съответно това води до много по-нисък брой проверки и карантинни мерки. Всеки товарен влак може да носи многократно по-голям еквивалентен товар от един камион по много по-сигурен, ефикасен и безопасен начин. Трафикът при преминаването на железопътна граница може да се управлява много по-лесно в сравнение с пътна такава и това води след себе си фактът, че разпространението на вируса е много, много по-малко вероятно при този вид транспорт. Именно затова бяха приети множество международни директиви с цел подпомагането на железопътния транспорт и улесняване преминаването на железопътните граници.
Общоизвестен факт е, че опазването на климата ще бъде много сериозен катализатор за транспортния сектор в следващите години. Според Зелената Сделка на Европейската Комисия, емисиите на въглероден диоксид, които са свързани с транспорта, трябва да се намалят с 90% до 2050 година. Това важи в пълна степен за всички други големи държави и икономически зони по света. Сериозна предпоставка в момента е значителната промяна на товарния трафик към железопътния транспорт, което ще изисква много скъпо подобрение на железопътните инфраструктура и капацитет. В резултат на това, много правителства, които взеха дялове в националните авиопревозвачи, за да ги спасят от фалит, вече обявиха тяхното намерение да прекратят много вътрешни кратки полети и да подобрят вътрешните си връзки чрез железопътен транспорт. Това неименуемо ще доведе до изключително много обществени поръчки за подобрение на инфраструктурата и производство на високоскоростни влакове през следващите години.
Железопътният товарен транспорт в никакъв случай не остана незасегнат от глобалната пандемия. Въпреки това, горепосочените негови характеристики му начертават доста по-безболезнено преминаване през този труден период и перспективно бъдеще в следващите години. Конкретните действия и инициативи, които се предприемат в глобален мащаб, ще подпомогнат значително не само краткосрочно, но и в среден и дългосрочен план, оптимизацията и ефективността на международния железопътен транспорт сериозно ще намалят не само времето за транспортиране, но и съответните разходи в сектора. Това неименуемо ще помогне както за по-бързо и по-качествено възстановяване на този жизненоважен отрасъл, така и за експедитивна промяна към ново, но по-устойчиво статукво в транспортния бизнес след Ковид-19.