Пакет „Мобилност“ и Брекзит – отражение върху транспортния сектор.
Общоизвестен факт е, че транспортът играе основна роля за икономическото и общественото развитие на нашата държава. Както много често се случва, през последните години транспортният бизнес се оказа много успешно начинание за тези, които имат смели и добре обмислени идеи и изкара на червено изостаналите във времето държавни и общински компании. Въпреки това компаниите в сектора срещат изключително много препятствия в близко бъдеще, произтичащи главно от евентуалното имплементиране на пакета „Мобилност” и геополитическата несигурност при преговорите между Европейския съюз и Великобритания относно търговска сделка след Брекзит. В това, което следва, ще се опитам да обобщя основните препятствия, които ще срещнат в близко бъдеще компаниите, които оперират в сектора.
Транспортният сектор играе много сериозна роля за икономиката на страната ни. Според данни от 2019 година, този отрасъл има съществен принос за БВП на страната ни- 2.8 милиарда евро или 6% от БВП. За разлика от повечето страни от ЕС, където дялът на международния транспорт е около 35%, то у нас той е около 80%. Именно затова и без никакво съмнение пакетът „Мобилност“ (в него е заложено изискването за връщане на камиона в страна, в която фирмата е регистрирана, на всеки 8 седмици, както и на самите водачи- на 3 или 4 седмици в зависмиост от работния график, както и максимална почивка от 45 часа в кабината) е основната опасност за родните превозвачи, защото с абсолютна сигурност ще постави сериозни прегради пред компаниите от Източна Европа и ще намали тяхната конкурентноспособност.
Най-естествено е той да бъде най-голяма пречка за най-малките играчи в бранша, които по-трудно ще покрият по-високите разходи и ще се адаптират към промените. Според информация от 2019 година, регистрираните транспортни фирми в България са 12 700, като повече от 75% от тях имат 5 камиона или по-малко. Заетите хора в сектора са повече от 42 000 души и средната работна заплата е малко под 1800 евро. Според проучване на KPMG, ако „Мобилност“ бъде приет ще се наложи над половината от камионите да се връщат празни. Това не само ще доведе до по-високи разходи за гориво за сметка на превозвачите, но и ще увеличи изпускането на вредни емисии с над 3%. Според консултантската компания приемането на пакета ще коства на нашите компании 509 милиона евро на година като най-голямата част от разходите ще бъдат 155 милиона евро за гориво и 109 милиона евро за осигуряване на почивка на шофьорите в хотел. Страхът от евентуалното приемане на пакета е довело до това, че големи български фирми са закупили бази в Испания и Германия като евентуален спасителен ход за бизнеса си, в случай, че пакетът бъде приет в първоначалния си вариант.
Според проучване на кредитния консултант „ Кофас Груп“, публикувано във вестник „Монитор, 4346 фирми от страната са по един или друг начин, застрашени от предстоящия Брекзит. Това е около 18% от общия брой на компаниите в целия транспортен сектор. Превозвачите ще бъдат едни от най-засегнатите, защото това ще доведе до лек спад в търсенето, повишаване на оперативните разходи, към което трябва и да прибавим увеличаващия се недостиг на работна ръка. Въпреки това, според проучванията ефектът от Брекзит, без значение дали ще бъдат постигнати търговски споразумения между Великобритания и останалите страни от Европейския съюз, няма да бъде толкова сериозен, защото търговските ни отношения с Обединеното Кралство не са толкова голяма част от трафика на нашите превозвачи. Със сигурност излизането на Великобритания от блока ще доведе до сериозни промени в логистичния пейзаж в нашата страна. Това е най-нормалното нещо на света като се има предвид, че този тип бизнес се справя най-добре във флуидна и стабилна среда, а тези два фактора неизменно ще бъдат сериозно повлияни от Брекзит.
Без значение какво точно търговско споразумение бъде постигнато между двете страни (ако изобщо бъде постигнато такова), процесът ще окаже сериозно влияние върху транспортния бизнес, защото със сигурност ще доведе до увеличение на разходите и без никакво съмнение ще увеличи сериозно административния товар върху операторите. Според проучване на английското правителство, Брекзит без търговско споразумение с Европа ще доведе до спад на трафика на товарни автомобили към Обединеното Кралство с 50%. Още повече нашите шофьори, заедно с всички, които ще влизат или излизат към Великобритания може да срещнат забавяния от повече от 2 дни и половина преди да прекосят границата към или от Франция. Именно затова е от изключителна важност Великобритания и ЕС да предприемат подходящите мерки, за да улеснят този процес, да предложат изключителна яснота на операторите и да им предоставят достатъчно дълъг период, за да могат те да се адаптират по най-добрия начин към условията. Въпреки това политическата несигурност във Великобритания през изминалата година както и предстоящите търговски преговори с ЕС означават много различни възможни изходи и това доведе до невъзможност за замесените в бранша да се подготвят адекватно към ситуацията.
Един от възможните изходи от ситуацията е имплементирането на ТИР, който се използва от десетки хиляди компании и се е доказала във времето като ефективно и ефикасно решение за митнически транзит.
Мнозина ще кажат, че има и други препятствия за транспортния бизнес като въвеждането на новата толсистема, например, но като се има предвид, че както вече споменах, дялът на международния транспорт за нашите превозвачи е 80%, аз смятам, че тази пречка е несъизмерима с горепосочените.
Като заключение, пакетът „Мобилност“ и несигурността около евентуалната търговска сделка между Великобритания и ЕС след Брекзит са двете основни препятствия за транспортния бизнес в момента. Те, без никакво съмнение, ще доведат до огромно увеличение на разходите, спад на приходите и изключително ниво на несигурност в сектора.