Ефектът на доминото или последиците от COVID- 19 върху световния стокообмен
Транспортът е в средата на уникално и необичайно затруднено положение. Непредвидимата каскада от събития, предизвикани от пандемията, ни изправя пред световна криза с недостига на контейнери. Това е криза, защото липсата на контейнери рефлектира по цели вериги за доставки, което нарушава търговията в световен мащаб.
Къде са контейнерите?
Много от тях са в депата. Други са струпани в товарни пристанища, а останалите са на борда на плавателни съдове, особено по трансокеански линии. Най-големият недостиг на контейнери е в Азия, но Европа също е изправена пред дефицит.
Ефектът на доминото, който доведе до сегашната ситуация
С разпространението на пандемията от азиатския епицентър, страните бяха блокирани и това спря икономическите движения и производство. Много заводи са затворени временно, което води до спиране на голям брой контейнери в пристанищата. За да се стабилизират разходите на океанските ставки, превозвачите намалиха броя на отплаващите кораби. Това не само забави и вноса и износа, но също така доведе до факта, че празните контейнери не бяха взети от разтоварните пристанища. Това е особено важно за азиатските търговци, които не успяха да изтеглят празни контейнери от Северна Америка.
След това се развива уникален и безпрецедентен сценарий . Азия, която първа бе ударена от пандемията, също е първата, която се възстановява. Така че, докато Китай възобнови износа по-рано от останалия свят, други нации се сблъскват с ограничения , намалена работна ръка и минимално производство.
Последиците от това са , че почти всички останали контейнери в Азия се насочиха към Европа и Северна Америка, но не се върнаха достатъчно бързо. Масивни ограничения на работната ръка поради ограниченията на коронавирусите в Северна Америка и Европа засегнаха не само пристанищата, но и товарните складове, както и вътрешните транспортни линии. Без достатъчно персонал, който да обработи вноса, контейнерите започнаха да се натрупват.
Безпрецедентната липса на контейнери не може да задоволи текущите изисквания за доставки.
Най-голяма бройка поддържа търговският маршрут на Китай към САЩ -средно 900 000 TEU на месец. След това се нарежда маршрута Китай – Европа с 750 000 TEU месечно. Това са бройки в нормална година; настоящият обем на корабоплаването отчита ръст и е на рекордно високи цени това тримесечие .
Има ли решение
Въпреки че в момента се предприемат някои мерки за преодоляване на безизходицата, като например превозвачите, които се намалят свободното време и периода на задържане на празното оборудване, както и по-ефективните системи за разтоварване, реалистично няма да видим глобалната криза с недостига на контейнери да се върне към нормалното през идните месеци. За съжаление, също така се прогнозира, че цените на навлата ще останат високи през текущата година.