2020
През 2020 големите технологични компании се надпреварват в разработката на автономни превозни средства. Напълно автоматизираните, автономни или “самоходни” превозни средства се определят като “тези, в които работата на превозното средство се осъществява без директното участие на водача…”. В името на стандартизацията са използвани няколко дефиниции за различни нива на автоматизация и NHTSA е приела международните определения на SAE за нива на автоматизация:
Ниво 0
Ниво 1
Ниво 2
Ниво 3
Ниво 4
Ниво 5
ПРЕДИМСТВА
Сред предимствата на една система от автономни превозни средства са безопасност – пътно-транспортните произшествия причинени от човешки грешки, като забавено време за реакция, разсейване, агресивно шофиране ще бъдат чувствително намалени (с около 90%) и намаляване на разходите – по-безопасното пътуване ще доведе до значително намаляване на застраховките, а улесненото пътно движение ще доведе до повишаване на ефективността и намаляване на разходите за гориво.
Предизвикателство за инженерите са невъзможността на изкуствения интелект да функционира правилно в една хаотична градска среда, както и това, че компютърът в превозното средство или мрежата за комуникация между автономните превозни средства могат да бъдат компроментирани.
5G връзка
За уверено поддържане на връзката с другите превозни средства и облака за съхранение на данни, както и осъществяването на актуализации “по въздуха”, доставчиците се нуждаят от все по-високи скорости на трансфер на данни, както и по-бързо време за реакция – не само в секунди, но в милисекунди. Затова е необходимо да се работи с новата безжична технология 5G, позволяваща трансфера на по-голям капацитет от данни (около 20 пъти по-бърза е), с по-малко забавяне и дава възможността да се свързват много повече устройства в сравнение с използваната до сега 4G връзка. Технологичният гигант Интел (Intel) предлага подобно цялостно решение чрез своята услуга Intel®GO™.
В товарните превози
Автономните превозни средства са бъдещето на транспорта. Изключителния потенциал, както и положителната обществена и правителствена нагласа водят до непрекъсната работа. Експертите са категорични, че автономното управление ще навлезе първо при камионите и превозите на дълги дистанции, а не в леките коли и градовете. Вече повече от година се тестват и използват в САЩ. През 2019 се извършват успешни тестове и в Германия.
В товарните превози, ползата може да бъде огромна. От една страна, ще се увеличи с доста дневния пробег на камионите, ограничаван безмилостно в момента, от опасения шофьорите да не заспят. От друга, компютърното управление и придвижването в кордон, могат да намалят консумацията на гориво с 7-10%, което ще е сериозен плюс за превозвачите и намаляване на вредното влияние за атмосферата. Разработените системи позволяват на отделните камиони да поддържат връзка помежду си с камери, радари и чрез интернет.
Самоуправляващи се камиони
Задълбоченото проучване на самоуправляващия камион показва, че превозното средство може да обработва информация при специални ситуации без проблем. Например, камионът автоматично ще се дърпа леко вляво, правейки място, за да се осигури достатъчно пространство, където без проблем може да мине автомобил, който иска да спре в аварийната лента по някаква причина. Всичко това става чрез предварителен обмен на данни, който е изключително полезен при спешни случаи, аварии и т.н.
Самоуправляващите се камиони позволяват на водача, който е намерил време да резервира място за паркиране на спирка за почивка, да изпълнява поръчки и поддържа контакти с помощта на видео телефонна връзка по време на движение. Само когато се налага камионът да напусне магистралата,шофьорът трябва да вземе волана и да насочи към следващото местонахождение, след което системата се заема със самоуправлението.
Благодарение на това автономно превозно средство, самоуправляващите се камиони се превръщат в тенденцията на инженеринг за десетилетия напред, когато става въпрос за ефективност, безопасност и свързаност. В момента, с фактори като продължително внимание, натоварени разписания и висока интензивност на трафика, ежедневните задачи, които стоят пред всеки шофьор на камион правят отговорностите му трудоемки. Един самоуправляващ се камион ще премахне много от отговорностите и напрежението на всеки водач на товарно превозно средство, осигурявайки му по-качествена почивка и спокойствие. Това от своя страна би повишило ефективността на пазара на товарни превози.
Технологично, всички пречки за въвеждане в експлоатация на подобни системи, са преодолени. Единствена пречка са регулациите. Въвеждането на автопилот в камионите би бил добър начин широката публика да свикне постепенно с идеята за автономни превози като цяло, тъй като до момента проучванията показват, че по-голямата част от хората не биха посмели, дори да се качат в автомобил задвижван от компютър.
Всяко едно подобрение в тази сфера би могло да доведе до по-безопасна мобилност, намаляване на разходите за транспорт, социални ползи, намаляване на замърсяването, както и да съкрати сроковете до навлизането на тази технология, правейки живота ни по-лесен.