Този тип транспорт изисква специална техника, организация, умения и не на последно място – разрешително от АПИ. Знакът, който представлява „Извънгабаритно пътно превозно средство“ е с формата на правоъгълник, върху, който са нанесени успоредни наклонени червени и бели светлоотразителни ленти с надпис „Извънгабаритен“, с черен цвят. Поставят се отпред и отзад на пътното превозно средство, което е извънгабаритно или превозва извънгабаритен товар, както и на съпровождащия го автомобил.
Разрешителни
В България за всеки превоз се издава разрешително на превозвача от Агенция „Пътна инфаструктура“ (АПИ). Издаването на разрешително трае от един до пет дни. Ако товара с композицията е с дължина 40м. или широчина над 5,50м или височина 5м. и тегло над 100т., е необходимо разрешително. За него се произнася комисия от експерти в Апи, която определя маршрута за изпълниение, в зависимост от размера или габаритите на композицията. Когато става въпрос за товари с по-големи габарити, е задължително да има и предружаващ конвой и тогава срокът може нарасне до десет дни.
Ако в България за всеки товар се изисква ново разрешително за превоз на извънгабаритен товар, практиката в другите страни от ЕС е по-различна. В много от тях, като Австрия, Германия, Белгия, Холандия, Франция и др. се издават годишни разрешителни. Те важат за композиция до определени размери- дължина, широчина, височина и тегло. Размерите не трябва да надхвърлят широчина 3 м., и височина 4 м. Когато надвишават тези параметри се плаща допълнителна такса. В държава като Италия разрешителните също са годишни, но за определен вид пътища.
Особеностите при превозите на извънгабаритните товари в други страни: В Гърция не може да се кара през деня, докато в Румъния това важи само за събота и неделя.
Размерите на товара
Определящ фактор при организирането на този тип превоз е информацията, която получаваме от клиента. Също така, той трябва да посочи и къде е центъра на тежестта на товара, за да се определи мястото за укрепване. Има случаи, в които клиента поставя подложки или крепежни елементи, за които не е информирал превозвача и това може да доведе до промяна на габаритите. Последствията са изваждане на нови разрешителни, а понякога се определя обходен маршрут, ако товара е станал по-висок и не може да мине под някой мост. Този тип превоз подлежи на голям контрол особено, когато става въпрос за граничен пункт. При несъответствие в първоначалните размери на товара може да доведе до промени при избора на друг тип автомобил или маршрут.
Избор на маршрут
Според размерите и тонажа се избира маршрут по който може да премине ППС безпроблемно. Възможните препятствия може да са – остри завои, електрически стълбове, тесни участъци, ниски мостове или ЖП прелези.
Защо ли?
Защото всеки може да превози обикновен товар,но не всеки може да транспортира от точка А до точка Б извънгабаритен!